Blizny - Defekt kosmetyczny czy zmora dla ciała
Blizna to tkanka łączna włóknista, która powstaje w naturalny sposób w efekcie gojenia się organizmu i zastępuję pierwotną, uszkodzoną tkankę. To jaka blizna się stworzy zależy od wielu czynników m.in. od wieku pacjenta, umiejscowienia, predyspozycji osobniczych w tym odżywienia, rodzaju urazu, rodzaju skóry. Blizny mogą przybierać różne formy, mogą być proste i płaskie lub nieregularne i grudowate. Mogą być też wklęsłe lub wypukłe. Możemy wyróżnić także blizny psychiczne – kortyzolowe – są one widoczne np. jako zmiany zabarwienia sierści np. ciemniejsze plamy.
Blizny chociaż wydają nam się być tylko pozostałością po ranach potrafią sprawiać wiele dolegliwości. Są to góry lodowe naszego ciała – to co widać to tylko jej mała część, a większość znajduję się pod powierzchnią.
Nawet kilkuletnie blizny jeżeli nie zostały odpowiednio przepracowane mogą powodować dyskomfort czy nawet zaburzać prawidłowy wzorzec ruchu.
Fot. 1 nieregularna blizna na mięśniu pośladkowym, powodująca mocne skrócenie powięzi jak i przerwanie komunikacji między tkankami. Poniżej blizna mniej ingerująca w tkanki, płaska.
Te zmiany skórne potrafią zaburzać ciągłość powięzi oraz komunikację między tkankami. Blizny potrafią się „skleić” z więzadłami, ścięgnami, torebką stawowa. Może to powodować blokowanie ruchomości stawów oraz naczyń krwionośnych. Wszystko to może prowadzić do przeciążenia innych tkanek nawet tych w znacznej odległości.
Blizny należy właściwie pielęgnować już od samego początku.
Wszystko oczywiście zależy od rodzaju blizny, jej lokalizacji czy predyspozycji osobniczych. Jednak zawsze ważne jest żeby dać się jej prawidłowo zagoić (4-6 tygodni, blizny nazywane „młodymi” mają do roku). Nie należy blizn wystawiać na słońce. Promieniowanie UV zwiększa pigmentację blizn przez co jej wygląd, ale i elastyczność jest gorsza. Bliznę należy nawilżać odpowiednią ilością kwasu hialuronowego,który zapobiega powstaniu zbyt zrogowaciałego naskórka. Następnie bliznę można naprzemiennie nawilżać i zasuszać ( nie należy tego robić podrażniającym mocznikiem)
Blizny warto również wspomagać specjalistycznymi żelami.
Żel silikonowy np. w początkowym etapie tworzenia się blizny pomaga zmniejszyć bliznę poprzez nawodnienie, a tworząca się niewidzialna powłoka chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi.
Można je również suplementować witaminą E, która pomaga prawidłowo się kształtować powstającej bliźnie. Dzieję się tak ponieważ witamina E jest doskonałym przeciwutleniaczem, odpowiada za zmniejszanie ilości reaktywnego tlenu, który pojawia się w fazie zapalnej gojenia. Odpowiada tym samym za ochronę komórek przed starzeniem. Należy jednak pamiętać, że witaminę E można przedawkować, a skutkami tego może być osłabienie mięśni, senność czy bóle głowy. Dlatego warto skonsultować się najpierw z lekarzem.
Fot. 2 stara blizna na kończynie miednicznej
Praca z blizną może dać naprawdę spektakularne efekty – pomoże bliźnie znów odzyskać niezależną ruchomość poszczególnych warstw.
Najważniejsza jest oczywiście terapia manualna poprzedzająca badaniem palpacyjnym samej blizny, jak i okolicznych tkanek oraz analizą całego pacjenta.
Blizny można również wspierać terapią narzędziową jak i tapingiem.
Fot. 3 Pinoterapia blizny – katy
Z blizną można pracować za pomocą katów.
Katy – narzędzie do pinoterapii, służące do mobilizacji powięzi. Metoda ta polega stymulacji obszarów skóry i wykorzystuje procesy samonaprawcze organizmu.
Zabieg ten nie okalecza skóry tylko ją bodźcuje, a co za tym idzie pobudza wybrane ośrodki w mózgu. Dzięki czemu uzyskujemy odruchowe rozluźnianie zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu.
Pionoterapia ma szerokie zastosowanie przy schorzeniach o podłożu ortopedycznym jak i neurologicznym, ale także może poprawić trawienie, znieść napięcie stresowe układu nerwowego czy wyregulować poziom hormonów. Pomaga również odtruć czy odkwasić organizm, wpływa też pozytywnie na regulację układu oddechowego, krążenia czy rozrodczego.
Wskazania
- Neuropatia - Bóle kręgosłupa - Wady postawy - Bóle przeciążeniowe - Bóle mięśniowo - powięziowe - Choroby układu nerwowego - Stany pourazowe i pooperacyjne - Zaburzenia naczyniowo - ruchowe - Ograniczenia zakresu ruchów w stawach
Z życia w stajni:
W przypadku koni najczęściej spotykanymi bliznami są palenia oraz blizna pokastracyjna.
Chociaż blizny, mogą wydawać się rzeczą normalną, nie można ich bagatelizować. W przyszłości mogą powodować różnego rodzaju dolegliwości, dlatego bardzo ważna jest ich regularna kontrola przez fizjoterapeutę.
Innym bardzo ważnym aspektem w codziennym treningu konia jest odpowiednio dopasowany i dopięty sprzęt. Ponieważ wystarczy TYLKO 20 minut w za ciasnym nachrapniku, popręgu itp. Aby powstała tak zwana blizna kortyzolowa, która powstaję wewnątrz organizmu ( możemy zobaczyć zmianę np. koloru sierści nawet dopiero po 5 latach!) i może powodować dyskomfort.