Lonżownik może się przydać w przypadku różnych problemów z naszym koniem, jednak uważam, że powinniśmy dążyć do tego by wyjść z koniem na duży plac. Pamiętajmy, że praca na lonży to nie ganianie batem za koniem, tym bardziej jest to niebezpieczne na tak małym kole, często z kopkim piaskiem. Praca na lonży może odbywać się tak naprawdę na całym placu (my tylko chodzimy), koń zmienia tempa, kierunki, średnice koła czy też chodzi po prostych.
Jak prawidłowo dbać o źrebię ?
Bardzo podobnie jak o każdego innego konia, pamiętając, że jest to dziecko i nie należy mu tego odbierać :D
Dajmy przede wszystkim dziecku być dzieckiem! Nie wymagajmy od pierwszych tygodni życia samodzielnego stania, z dala od klaczy, na obijającej się linie czy różnych innych wczesnych metod treningowych.
Ćwiczenia na podkładkach znajdują swoje zastosowanie zarówno dla koni podczas rehabilitacji jak i zdrowych koni sportowych czy rekreacyjnych.
Balansując koń aktywizuje partie mięśni głębokich, ćwiczy równowagę jak i świadomość swojego ciała, poprawia ruch, wspomaga neurorehabilitację. Jest to również ćwiczenie umysłowe dla koni dlatego, że zwierzę bez naszej dodatkowej ingerencji musi tak ustawić swoje ciało aby stało mu się jak najbardziej stabilnie i wygodnie.
Elektroterapia wykorzystuje różnego rodzaju prąd (stały, zmienny, impulsywny). W zależności od dolegliwości pacjenta oraz oczekiwanego efektu dobieramy odpowiedni rodzaj prądu i jego parametry. Jest to metoda bardzo bezpieczna. Zabieg ten zmniejsza dolegliwości bólowe oraz przynosi ulgę przy stanach zapalnych, poprawia ukrwienie oraz odżywienie tkanek. Głownie wykorzystuje się elektroterapię przy schorzeniach układu ruchu oraz układu neurologicznego.
Bańki znajdują świetne zastosowanie przy terapii punktów spustowych oraz dają dobre efekty przy zmniejszaniu napięcia mięśni, jak również przy różnego rodzaju obrzękach. Poprzez wytworzenie podciśnienia i zassaniu skóry do bańki usprawniamy krążenie w miejscu stosowania...
"Daj sobie z nią spokój, nic z tego nie będzie." Zdanie to słyszałam niejednokrotnie, od różnych osób i specjalistów. Powiem szczerze, że również w swojej głowie... Łzy, strach i wiele wątpliwości, ale czy można poddać się kiedy TAK UROCZE stworzenie krzyczy o pomoc? Zawsze wtedy mówiłam sobie "kto jak nie ja". Tak, to są emocje dotyczące pracy z Cenną...
Blizna to tkanka łączna włóknista, która powstaje w naturalny sposób w efekcie gojenia się organizmu i zastępuję pierwotną, uszkodzoną tkankę. To jaka blizna się stworzy zależy od wielu czynników m.in. od wieku pacjenta, umiejscowienia, predyspozycji osobniczych w tym odżywienia, rodzaju urazu, rodzaju skóry. Blizny mogą przybierać różne formy, mogą być proste i płaskie lub nieregularne i grudowate. Mogą być też wklęsłe lub wypukłe. Możemy wyróżnić także blizny psychiczne – kortyzolowe – są one widoczne np. jako zmiany zabarwienia sierści np. ciemniejsze plamy.
Wymienione korzyści to tylko część z dobroci jakie zyskujemy pracując z koniem z ziemi, a nie tylko z siodła. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że najlepsze treningi są wtedy, kiedy nam się chce i dotyczy to również naszych kopytnych partnerów, dlatego zadbajmy o urozmaicenie treningów.
Każdy kto chodził na zajęcia sportowe jeszcze jako dziecko, czy też zajęcia wychowania fizycznego w szkole, kojarzy pewnie ćwiczenia rozciągające wykonywane na koniec, jest to bardzo ważne i powinno być nieoderwalną częścią treningu. Dlaczego więc w przypadku naszych zwierząt miałoby być inaczej ? Pamiętajmy o regularnym stretchingu naszych zwierząt.
Technologia BEMER HORSE to innowacyjne urządzenie do fizykalnej terapii naczyniowej, które pomaga w procesie gojenia, wspomaga regenerację konia i zapobiega urazom. Zwiększa elastyczność, która jest warunkiem motywacji i chęci do nauki, umożliwiając efektywne treningi. Zestaw BEMER HORSE pomaga koniowi łatwiej się zrelaksować, nie tylko przed, ale także po wysiłku. Już po kilku minutach stymulacji krążenia zauważysz pierwsze efekty u swojego konia.