Terapia Ciepłem
W tym roku zimne temperatury długo nas nie opuszczają dlatego warto wspomóc organizm naszych zwierzaków przy pomocy ciepła, które może przynieść naprawdę wiele korzyści.
Terapie ciepłem stosujemy po zakończeniu ostrej fazy zapalnej czy w trakcie gojenia tkanki. Zbyt wczesne zastosowanie ciepła może pogłębić objawy zapalne takie jak obrzęk czy ból dlatego jeżeli mamy jakieś wątpliwości lepiej zastosować terapie zimnem bądź terapie naprzemienną zimnem oraz ciepłem aż do wyraźnego wejścia procesu gojenia się tkanki w fazę podostrą lub proliferacyjną.
Wskazania do terapii ciepłem: - Urazy - Zrosty - Uraz stawu skokowego w stanie przewlekłym - Mobilizacja tkanek przed zabiegami fizykalnymi, manualnymi - Przewlekłe zapalenia struktury układu mięśniowo – szkieletowego - Sponydloza - Skurcze i bóle mięśniowe - Przed treningiem Skutki lokalne - Efekt przeciwbólowy - Wzrost tempa metabolizmu - Zwiększenie zaopatrzenia w tleni inne składniki odżywcze - Poprawa eliminacji zbędnych metabolitów - Rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyspieszenie krążenia - Zwiększenie przepływu chłonki - Zmniejszenie skurczów mięśni zarówno gładkich jaki poprzecznie prążkowanych - Zmniejszenie sztywności stawów - Zwiększenie rozciągliwości stawów - Nasilenie fagocytozy - Wyciszenie nerwów czuciowych i ruchowych Skutki ogólne - Efekt uspokajający - Zwiększenie wydalania nerkowego - Przyspieszenie krążenia Przeciwskazania - Ostre zapalenie lub ostry uraz - Choroby naczyń obwodowych - Ostre zapalenie żył, żylaków kończyn i zakrzepów - W obszarze macicy u zwierząt ciężarnych - Deficyt czucia - Skórne lub podskórne wylewy - Zaawansowana choroba sercowo-naczyniowa
W PRAKTYCE:
Dla koniarzy : W pochmurne i zimne dni, kiedy Twój wierzchowiec nie ma możliwości ogrzać się w promieniach słońca na padoku warto przed jazdą zrobić mu obkład z termoforów (2/4) na grzbiet przez ok. 20/30 min.
Termofory można położyć na derkę, pod derkę, lub same wszystko zależy od temperatury otoczenia i samych termoforów. Należy wszystko dopasować aby przyniosło odpowiednie korzyści, a jednocześnie żeby nie poparzyć konia. Dlatego warto przed położeniem okładów na grzbiet konia położyć na swojej nodze przez parę minut.
Rozgrzanie grzbietu przed jazdą spowoduje szybsze dostarczenie tlenu do mięśni, ich rozluźnienie oraz zmniejszenie ewentualnych bolesności. Grzbiet będzie szybciej i lepiej rozgrzany co przyniesie większą satysfakcję z jazdy.
Obkład z termoforów można zrobić również w dzień wolny czy jakiś czas po treningu jak koń już „wystygnie”.
Inną metodą jest wtarcie konia maścią rozgrzewającą przed jazdą, pamiętając jednak, że tylko wtedy kiedy w miejsce wcierki przyjdzie np. czaprak. Jeżeli zostawimy konia bez okrycia po wtarciu i wystawimy go na np. wiatr uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego.
Dla psiarzy: Przykład z życia wzięty. Wielu wam znana Craze niestety ze względu na wiek „dorobiła” się lekkiej spondylozy. Jest to zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, lędźwiowo-krzyżowym i powstawanie tzw. Mostów kostnych. Niestety nie ma na to leku. Craze po treningach sztywniała i ciężko jej się chodziło, wstawało, siadało.
Na szczęście po szybkiej reakcji i wprowadzeniu terapii manualnej oraz kinezyterapii zauważyliśmy znaczne postępy. Po jakimś czasie wdrożyłam jej masaż każdego wieczoru tych okolic wcierką rozgrzewającą. Dzięki temu Craze zasypia pod ciepłym kocem, rozgrzana wcierką i budzi się z energią szczeniaczka bez bólu nawet po mocnym treningu co przez chwile wydawało się być już niemożliwe ♥